• Aktywność społeczno-emocjonalna

• „Ogrodnik i ogrodniczka”- opis postaci na podstawie ilustracji.

- rozwijanie umiejętności poprawnego pod względem fleksyjnym stosowania rzeczowników

Prezentujemy ilustracje chłopca i dziewczynki. Prosimy dzieci, by nazwały osoby znajdujące się na obrazkach i opowiedziały o wszystkich elementach ich ubioru.

Pyt. pomocnicze:

- Pan, który pracuje w ogrodzie to?(ogrodnik)

- Pani, która pracuje w ogrodzie to? (ogrodniczka)

- Spodnie do pracy w ogrodzie nazywają się? (ogrodniczkami)

„Co ogrodnik robi w ogrodzie”- praca z obrazkiem
          Rozmowa na temat prac, jakie wykonuje ogrodnik

Narzędzia ogrodnika”- zabawy słownikowe
          Prezentujemy obrazki wybranych narzędzi ogrodowych.

Dzieci wypowiadają się na temat: “Jakie prace ogrodowe można wykonać przy pomocy prezentowanych narzędzi?”.

W razie problemów, można zaprezentować plakat „Co robimy w ogrodzie” (zamieszczony wyżej)
          Zwracamy uwagę, że metalowymi narzędziami ogrodniczymi mogą posługiwać się tylko dorośli.

„Co to jest tradycja?” - przybliżenie znaczenia słowa tradycja.

Proszę o zapoznanie dzieci z terminem „Tradycja”.

Tradycja to jest zbiór wszystkich naszych zachowań, zasad, które wciąż powtarzamy, na przykład, co roku w święta. Lubimy je. One nas charakteryzują, łączą. Przekazujemy je z pokolenia na pokolenie. To znaczy, że o jakiejś tradycji dowiadujemy się np. od rodziców, a oni dowiedzieli się od swoich rodziców czyli dziadków. Tradycją jest np. święcenie koszyczków wielkanocnych.  Czy znacie inne tradycje? (dzielenie się jajkiem, robienie palm, składanie życzeń).

tradycje(2).pdf

„Kącik wielkanocny” - przybliżenie polskiej tradycji.

Mogą Państwo przygotować razem z dziećmi kącik poświęcony świętom wielkanocnym, ustawiając w nim przedmioty tematycznie związane ze świętami. Zachęcamy Państwa do wykonania z dziećmi palm wielkanocnych.

„Stół wielkanocny” - poznanie potraw wielkanocnych, nauka układania zastawy przy stole.

Prosimy o zapoznanie dzieci z potrawami wielkanocnymi znajdującymi się na Państwa stole. Dodatkowo, podczas przygotowań do wielkanocnego śniadania, zachęcamy dzieci aby pomogły Wam ułożyć zastawę przy stole.

Karta pracy - budowanie wypowiedzi, kształtowanie rozwoju emocjonalnego, ćwiczenie sprawności manualnej i orientacji w przestrzeni.