• Dbajmy o zdrowie

• Pamiętajmy:

Dzieci zakaźnie chore lub z gorączką powinny pozostać w domu. Prosimy nie przyprowadzać dzieci przeziębionych. Katar to także choroba. Pamiętajmy o innych dzieciach i o niebezpieczeństwie zarażenia. Jeżeli dziecko źle się poczuje, natychmiast Państwo o tym powiadomimy, dlatego prosimy, aby numery Waszych telefonów, którymi dysponujemy, były zawsze aktualne.

Plan działania przedszkola w przypadku złego stanu zdrowia dziecka

Kiedy należy wysłać chore dziecko do domu?

Dziecko jest zbyt chore, aby pozostać w przedszkolu, jeżeli z powodu złego samopoczucia nie jest w stanie uczestniczyć w zajęciach LUB jeśli jego stan wymaga fachowej opieki LUB jeśli naraża inne dzieci na zarażenie się chorobą.

Objawy zaobserwowane u dziecka, upoważniające nauczyciela do poinformowania rodziców o konieczności zabrania dziecka do domu:

• Skóra: jeżeli na skórze pojawia się wysypka i temperatura ciała dziecka jest podwyższona LUB jeśli wysypce towarzyszą zmiany w zachowaniu dziecka LUB jeśli dziecko ma liszajec (swędzące, pęcherzykowate wypryski na skórze).
          • Oczy: ropne zapalenie spojówek (białko oka jest zaróżowione lub zaczerwienione, a w oku zbiera się substancja ropna, która wycieka lub zasycha w oku).
          • Zachowanie: dziecko wykazuje symptomy zmęczenia lub jest poirytowane, płacze częściej niż zwykle (szczególnie dzieci najmłodsze).
          • System oddechowy: dziecko ma problemy z oddychaniem.
          • System trawienia: dziecko ma biegunkę, w ciągu ostatnich 24 godzin zwracało przynajmniej dwa razy (chyba że istnieje pewność, że wymioty nie są skutkiem choroby zakaźnej).
          • Jama ustna: w jamie ustnej pojawiły się krostki lub owrzodzenie i ślina wycieka dziecku z ust.
          • Symptomy poważnych chorób zakaźnych.

Kiedy dziecko może wrócić do przedszkola? Poniżej podajemy minimalne wymagania czasowe ustalone przez lekarzy.

• Wietrzna ospa: minimum 6 dni po pojawieniu się wysypki.
          • Liszajec: po 24 godz. od rozpoczęcia leczenia (z koniecznością powiadomienia nauczyciela i dyrektora placówki).
          • Wszy lub świerzb: następnego dnia po rozpoczęciu leczenia (z koniecznością powiadomienia nauczyciela i dyrektora placówki).
          • Zapalenie spojówek: po 24 godz. od chwili rozpoczęcia leczenia.
          • Świnka: 9 dni po zaobserwowaniu powiększonych gruczołów za uszami.
          • Zapalenie gardła lub górnych dróg oddechowych: po 24 godz. leczenia oraz po 24 godz. od chwili ustąpienia wysokiej temperatury.
          • Owrzodzenie jamy ustnej: w terminie ustalonym przez lekarza.
          • Koklusz: po 5-dniowym okresie zażywania antybiotyków.
          • Odra: 4 dni od chwili całkowitego zniknięcia wysypki.
          • Inne poważne choroby zakaźne: w terminie ustalonym przez lekarza.
            Inne zalecenia lekarzy:
          • Przedszkole zawiadamia rodziców o chorobie dziecka i odseparowuje je od innych dzieci, jeżeli w jego oczach lub nosie zaobserwowano zielonkawą lub żółtawą flegmę, jeżeli dziecko kaszle flegmą LUB jeśli odczuwa ból zęba, gardła, ucha lub odczuwa mdłości, nawet jeżeli jego temperatura ciała jest nieznacznie podwyższona.

Rodzice powinni zaprowadzić chore dziecko do lekarza i stosować się do jego zaleceń (łącznie z podawaniem dziecku antybiotyków), aż do chwili powrotu dziecka do przedszkola.

STANOWISKO_MEN.pdf

Przypominamy o konieczności systematycznego sprawdzania głowy dziecka, podjęcia leczenia z jednoczesnym powiadomieniem dyrektora lub nauczyciela przedszkola o wszawicy. Prosimy o poważne potraktowanie tego trudnego tematu.