• „ODPOWIEDZIALNI, SAMODZIELNI, WSPÓŁPRACUJĄCY-

EDUKACJA ŚLIWECZEK WG PLANU DALTOŃSKIEGO”

Przedszkole nr 328 „Akademia pod czereśnią” w Warszawie

„Jeśli szanujemy dziecko i podążamy za jego możliwościami to może ono zrobić więcej,
           niż od niego oczekujemy, a wszystko co dziecko potrafi – nauczycielowi zrobić nie wolno”.

WSTĘP

Podstawowym zadaniem przedszkola jest wsparcie całościowego rozwoju dziecka. Wsparcie to realizowane jest przez proces opieki, wychowania i nauczania- uczenia się, co umożliwia dziecku odkrywanie własnych możliwości i sensu działania. Wiek przedszkolny to okres bardzo istotny do  dalszego prawidłowego rozwoju dziecka. Każde dziecko posiada wrodzony potencjał, rozwija się według własnych możliwości i nie zawsze może osiągnąć dojrzałość w danym wieku.

Specyfika pracy z dzieckiem w wieku przedszkolnym, polega na odpowiednim doborze form i metod pracy z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb oraz dostosowanie ich do poziomu rozwoju dziecka, co pozwala dzieciom na pełne i aktywne uczestnictwo w życiu grupy.

MOTYWACJA WPROWADZENIA

Jako nauczyciele przedszkola zdajemy sobie sprawę, że nauczamy nowe pokolenia obywateli, a jednym                z naszych najważniejszych zadań jest ochrona szczególnych potrzeb edukacyjnych najmłodszych dzieci. Dlatego podjęłyśmy działania służące wdrożeniu koncepcji Planu Daltońskiego, który stawia czoła nowym wyzwaniom i możliwościom. Wymaga od nas podejścia zgodnego z indywidualnymi potrzebami dziecka. Daje możliwość przygotowania naszego wychowanka do życia w społeczeństwie, które bardzo często jest inne od tego w jakim dorastało. Jesteśmy przekonane, że determinacja w realizacji wizjonerskiego spojrzenia na edukację, w której nauczyciel staje się trenerem, stymulującym dziecko do samodzielnego poznania świata przez świadome przygotowanie przestrzeni edukacyjnej, wzniesie naszych wychowanków na wysoki poziom rozwoju społecznego. Rozwinie różnorodne umiejętności, wzmocni kompetencje oraz sferę emocjonalną dziecka, która często stanowi warunek sukcesu we współczesnej edukacji .

Twórczyni koncepcji będąc nauczycielem uczniów o różnych możliwościach umysłowych zaczęła szukać sposobów wyrównywania poziomu i zapobiegania trudnościom zarówno dydaktycznym jak i wychowawczym. Początkowo Helen Parkhurst wprowadziła swoją koncepcję właśnie w szkole dla dzieci z niepełnosprawnością w miejscowości Berkshire, a dopiero potem w szkole średniej      w Dalton.

Celem planu daltońskiego jest wyposażenie dziecka w narzędzia pozwalające mu na dokonywanie wyborów         i samostanowienia o sobie. Chcemy, by nasze dzieci nie tylko komunikowały się i uczyły relacji z drugim człowiekiem, ale także, aby wyrosły na jak najbardziej samodzielnych i świadomych własnych potrzeb                  i preferencji ludzi.

Mamy nadzieję, że nasi wychowankowie poprzez realizację koncepcji planu daltońskiego poczują się silni i sprawni, nie będą bać się wyzwań i będą lepiej koncentrować się na zadaniach.

OCZEKIWANIA ZWIĄZANE Z INNOWACJĄ

(CELE OGÓLNEI SZCZEGÓŁOWE)

Tytuł innowacji:

„Odpowiedzialni, samodzielni, współpracujący- edukacja Poziomek wg Planu Daltońskiego”

Cele ogólne innowacji:

- Wspieranie aktywności, samodzielności, odpowiedzialności dzieci, a także kształtowanie tych wiadomości i umiejętności, które są ważne na kolejnych szczeblach edukacji.

- Stworzenie warunków sprzyjających wspólnej zabawie oraz nauce dzieci
          o zróżnicowanych możliwościach fizycznych i intelektualnych.

Cele szczegółowe:

Dzieci:

- dostosowanie tempa pracy do rzeczywistych możliwości dzieci

- angażowanie dzieci do samodzielnego planowania

- rozwijanie umiejętności współpracy w grupie i zespole

- kształtowanie wiary we własne siły

- zwiększenie zakresu odpowiedzialności za siebie i innych

- kształtowanie odpowiedzialności za wykonanie podjętego zadania

- uświadomienie dziecku konieczności ponoszenia odpowiedzialności za swoje czyny

Nauczyciele:

- umożliwienie doskonalenia organizacji i metod pracy wychowawczo-dydaktycznej

- stwarzanie sytuacji sprzyjających współpracy i podejmowaniu przez nauczycieli twórczej komunikacji

- pogłębienie współpracy z rodzicami dla szeroko pojętego dobra dziecka

Rodzice:

- włączenie rodziców do współpracy

- dostarczenie rodzicom informacji o rozwoju i postępach dzieci

- wspomaganie własnych dzieci „w drodze do bycia uczniem”

Przewidywane efekty wdrożenia innowacji:

Dziecko:

- jest zmotywowane do pracy

- czuje się odpowiedzialne za własne działania

- potrafi się uczyć

- ocenia proces nabywania wiedzy i umiejętności

- współpracuje z nauczycielem i rówieśnikami

- umiejętnie zarządza czasem

- staje się samodzielne, odpowiedzialne, umiejące współpracować z innymi, sumienne, obowiązkowe i twórcze

Nauczyciel:

- świadomie planuje i organizuje proces wychowawczo – dydaktyczny

- motywuje dzieci do rozwoju swoich umiejętności

- twórczo współpracuje z innymi nauczycielami

- doskonali swój warsztat pracy

- ma stały kontakt z rodzicami wychowanków

Rodzic:

- włącza się do współpracy z nauczycielami i przedszkolem

- wspomaga swoje dziecko w drodze do dorosłości

- zna założenia wychowania i kształcenia według Planu Koncepcji Daltońskiej

SPOSÓB REALIZACJI

Proponowana innowacja ma na celu wprowadzenie nowych rozwiązań w zakresie metod pracy wychowawczo-dydaktycznej. Nadrzędnym celem innowacji jest indywidualizacja procesu wychowania i kształcenia dzieci. Wychowanie dziecka samodzielnego, zdolnego do podejmowania inicjatyw zgodnych z indywidualnym potencjałem rozwojowym oraz odpowiedzialnego za swoje decyzje i podejmowane działania.

Innowacja została opracowana zgodnie z obowiązującą podstawą programową wychowania przedszkolnego dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego.